Spolek řadových soudců byl založen 5. března 2024 se základním cílem sdružovat řadové soudce (tedy nefunkcionáře) a chránit a prosazovat jejich zájmy a práva primárně ve vztahu k moci výkonné, zejména vůči jejím představitelům uvnitř justice, soudním funkcionářům. K založení spolku vedla zjištění, že zákonné vymezení obsahu funkce a postavení soudce je fakticky rozdílně aplikováno ve vztahu k soudcům různých soudů a obecně ve vztahu k soudcům v rámci různých stupňů soudní soustavy. Vyšlo najevo, že existuje jakési „zvykové právo“ projevující se ve vůli každého jednotlivého předsedy soudu, které může podstatně modifikovat reálné postavení konkrétního soudce, dokonce způsobem, který nemá zákonnou oporu. Normativní vymezení funkce soudce odpovídající kritériím demokratického právního státu mnohde neodpovídá fakticitě poměrů, kdy chápání funkce soudce z pohledu soudních funkcionářů nedoznalo změn od pojetí blízkého uvažování doby minulé.
Uvedená zjištění nás vedla k závěru, že vztah funkcionářů soudů a soudců nemůže být ponechán jen na vůli a rozhodnutí funkcionářů soudů, nýbrž musí být vymezen vzájemnou interakcí mezi funkcionáři a soudci sebevědomými a znalými mantinelů vážících se k obsahu jejich funkce. Za uvedeným účelem jsme vytvořili platformu umožňující sdružit kolegy řadové soudce, poskytnout ucelený přehled judikatury vážící se k postavení soudce a vytvořit tím podporu a jistou protiváhu vůči systému soudních funkcionářů. Motivací nám bylo přesvědčení, že stávající sdružení soudců nemůže v tomto ohledu představovat vhodný subjekt soudcovské samosprávy, neboť sdružuje soudce řadové i funkcionáře, jejichž zájmy jsou v mnoha aspektech protikladné. Uvedené se ostatně v minulosti projevilo opakovaně, primárně při řešení platových otázek soudců a jednáních s představiteli moci výkonné.
Obecné vymezení důvodu vytvoření Spolku řadových soudců je motivováno řadou dílčích problematických aspektů, které jsou dány dosavadním konceptem pravomocí soudních funkcionářů a nedostatečným zakotvením práv posilujících koncept soudcovské samosprávy. Základním problémem je pravomoc předsedy soudu autoritativně vytvářet rozvrh práce, a tedy druhým i ve vztahu k sobě samému určovat množství i kvalitu přidělované činnosti, a to bez jakékoli reálné možnosti ovlivnění tvorby tohoto určení. Pravidlem přitom bývá, že množství vykonávané soudcovské činnosti ze strany funkcionářů je nastaveno jako řádově nižší oproti řadovým soudcům, a to bez opory v zákoně. Je přitom výlučně na předsedovi, zda bude jednat konsenzuálně s doporučeními soudcovské rady či nikoli.
Za problematické považujeme i nastavení pravidel výběru soudců a výběru soudních funkcionářů, které de fakto mají ve výlučné pravomoci právě soudní funkcionáři. Vytváří se tím uzavřený a netransparentní systém, který v důsledku vede ke kuloárním výběrům a popírá transparentnost a otevřenost výběru.
Naším cílem je proto posílit transparentnost procesů uvnitř justice, popisovat problematické aspekty, a tím posílit sebevědomí kolegů v otázkách, kde dosud zůstávali osamoceni.
Členy výboru spolku řadových soudců jsou:
JUDr. Štěpán Klapka
Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, studoval rovněž The University of Kent, Kent Law School, Canterbury,
Kent Institute, Sydney. V roce 2011 byl jmenován soudcem, nyní působí na Okresním soudu v Děčíně
JUDr. Jaroslav Valenta
Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, studoval rovněž Universidade de Santiago de Compostela, Španělsko. V roce 2010 byl jmenován soudcem, v minulosti působil u Evropského soudu pro lidská práva, nyní působí u Okresního soudu v Děčíně.
JUDr. David Kapitán
Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Během studia a po jeho ukončení pracoval v soukromém sektoru, v roce 2021 byl jmenován soudcem, nyní působí na Okresním soudu v Děčíně.
Stanovy spolku naleznete zde.
Kontakt:
E-mail: info@sporaso.cz
Facecbook: https://www.facebook.com/profile.php?id=61560220776684
Twitter/X: https://twitter.com/sporaso2024
Sídlo: 28. října 1082/23, 405 02 Děčín I.